Sıkça Sorulan sorular

Üye değilim, alışveriş yapabilir miyim?

Evet. Alışveriş yapabilmeniz için üye olmanız gerekmiyor. Fakat sipariş takibi yapabilmeniz ve kampanyalarımızda haberdar olabilmeniz için üye olmanızı öneririz.

Kredi kartı güvenliği konusunda endişeliyim?

Endişe etmeniz çok normal. Fakat biz tüm detayları sizin için düşündük. Bu yüzden güvenlik sistemimizi geliştirdik. Alışveriş sırasında karşılıklı aktarılan bilgileri şifreleyen “128 bit SSL Güvenlik Sertifikası” kullanıyoruz ve bu sayede müşterilerimize güvenilir bir alışveriş imkanı sunuyoruz.

Kupon kodum var, nasıl kullanabilirim?

– Kupon kodu deyip geçmeyin çok değerlidir. ☺ Belirli dönemlerde size özel tanımladığımız bu kodlar sayesinde özel indirim ve avantajlardan faydalanabilirsiniz. Kupon kodunuzu sipariş sayfasında ilgili alana girerek kullanabilirsiniz.

Kapıda ödeme yapmak istiyorum, yapabiliyor muyum?

Evet. Kapıda ödeme seçeneği mevcut. Ödeme ekranında kapıda ödeme seçeneğini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Kapıda ödeme seçeneğinde sepet tutarına kargo firmasının aldığı 8 TL hizmet bedeli eklenir.

Kargo Ücretsiz mi?

Evet kargo ücretsizdir ancak kapıda ödeme seçeneğinde 8 tl ‘lik kargo firmasının aldığı ek bir ücret söz konusu.Banka havalesi ve kredi kartı ile ödemede bu ücret sepetinize yansıtılmamaktadır. Bunun için yapmanız gereken ödeme ekranında gönderim seçeneği olarak ücretsiz kargoyu seçmeniz ve ödeme seçeneğinde banka havalesi & kredi kartı seçeneklerinden birini seçmenizdir.

Yurt dışına gönderiyor musunuz?

Evet. PTT Kargo ile yurtdışına gönderim sağlıyoruz. Gönderim fiyatları için ürünü sepetinize ekleyin, ödeme ekranında Ülke sekmesinden ülkeyi seçin. Otomatik olarak kargo ücreti hesaplanacaktır. Küçük bir tüyo 🙂 Yurt dışı kargolarda sepet miktarı arttıkça gönderim ücreti hatırı sayılır düzeyde düşüyor.

Örnek: Almanya’ya 1 kg kargo ücreti 80 TL iken 5 kg kargo ücreti 110 TL

Kargo hangi firma ile gönderilecek?

Türkiye geneline tüm gönderiler MNG veya ARAS kargo ile en yapılmaktadır.

Siparişim ne zaman teslim edilecek?

Kargonunuzun kargo firmasına  teslim süresi taze ürün gönderme politkamıza istinaden en geç 3 gündür.

Bu durum siparişiniz oluşturulduktan 3 gün sonra paketinizin kargo firmasına teslim edilmesi demek ancak stoklarımızda taze üretim lezzetlerimizden varsa aynı gün kargo firmasına teslim edilebilir. Buradaki önceliğimiz  lezzetlerimizi taze olarak tüketmeniz.

Kargo takibini nasıl yapabilirim?

Siparişiniz kargo şirketine teslim edilir edilmez sipariş verirken bildirdiğiniz cep telefonunuza takip bilgileri SMS yoluyla iletilir.

Kargo firması ürünü kaç günde teslim eder?

Kargo firmalarının Türkiye içi teslim süresini 2 gün olarak belirtmiştir ancak bulunmuş olduğunuz yerdeki kargo şubesinin dağıtım ağına göre bu süre uzayabilmektedir.

Ürünlerin kargoda geçirdiği süre tazeliğini etkiler mi?

Paketlerimiz rutubetten etkilenmeyecek şekilde hazırlanıp kargo firmasına iletilmektedir. Raf ömrü rutubetsiz oda sıcaklığında 60 gün olan lezzetlerimiz teslimat süresi zarfında herhangi bir deformasyon geçirmeyecektir. Yinede bir sorunlar karşılaşırsanız lütfen destek@gumushaneden.com e-mail adresi ile irtibata geçiniz.

Teslimat adresinde bulunamazsam ne olacak?

Adreste bulunamadığınızda “teslim edilemedi” bırakılır. Bir sonraki iş günü siparişinizin bir kez daha adresinize getirilir. Kargo firmasını arayıp tekrar getirmeleri talep edebilir ya da oturduğunuz semte bakan kargo firmasına ait şubeden kendiniz teslim alabilrisiniz.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ürünleriniz paketleme şartlarına uygun olarak paketlenmektedir. Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtık, ezilme, ıslanma, vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca paketinizde bulunan ürünlerin, faturaya yansıyan ürünlerle aynı olduğundan emin olmanızı öneririz.

Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ürünüm kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

gumushaneden@gmail.com adresine durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir.

Yanlış ürün gönderiminde ne yapmalıyım?

Yanlış ürün gönderiminden kaynaklanan iadelerde; ürünü teslim aldığınız 5 gün içerisinde ürün görselini çekerek, “Yanlış Ürün Gönderimi” konu başlığıyla gumushaneden@gmail.com adresine iletmeniz yeterli olacaktır. Yanlış ürün gönderimi durumunda iade ettiğiniz ürünlerin tüm kargo masrafları firmamıza aittir. Bunun için gönderi esnasında anlaşmalı kargo şirketimize ürünü “karşı ödemeli” olarak teslim etmeniz yeterlidir. Siparişinizi vermiş olduğunuz asıl ürününüzün gönderimi en kısa sürede yapılacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. İade adresi ve iade işlemleriyle ilgili “Şartlar & Koşullar” sayfamızı ziyaret ediniz.

Lezzetlerimi nasıl saklamalıyım?

Lezzetlerimizi oda sıcaklığında rutubetsiz ortamda 90 gün boyunca herhangi bir bozulma olmadan saklayabilirsiniz. Buzdolabına koyulan ürünler sertleşmeye sebebiyet vereceği için buzdolabında saklamamanızı tavsiye ederiz.

bizimle iletişime geçin