Sıkça Sorulan sorular

Üye değilim, alışveriş yapabilir miyim?

Evet. Alışveriş yapabilmeniz için üye olmanız gerekmiyor. Fakat sipariş takibi yapabilmeniz ve kampanyalarımızda haberdar olabilmeniz için üye olmanızı öneririz.

Kredi kartı güvenliği konusunda endişeliyim?

Endişe etmeniz çok normal. Fakat biz tüm detayları sizin için düşündük. Bu yüzden güvenlik sistemimizi geliştirdik. Alışveriş sırasında karşılıklı aktarılan bilgileri şifreleyen “128 bit SSL Güvenlik Sertifikası” kullanıyoruz ve bu sayede müşterilerimize güvenilir bir alışveriş imkanı sunuyoruz.

Kupon kodum var, nasıl kullanabilirim?

– Kupon kodu deyip geçmeyin çok değerlidir. ☺ Belirli dönemlerde size özel tanımladığımız bu kodlar sayesinde özel indirim ve avantajlardan faydalanabilirsiniz. Kupon kodunuzu sipariş sayfasında ilgili alana girerek kullanabilirsiniz.

Kapıda ödeme yapmak istiyorum, yapabiliyor muyum?

Evet. Kapıda ödeme seçeneği ile sipariş oluşturabilirsiniz.

Kargo hangi firma ile gönderilecek?

Türkiye geneline tüm gönderiler MNG veya ARAS kargo ile en yapılmaktadır.

Siparişim ne zaman teslim edilecek?

Kargonunuzun kargo firmasına  teslim süresi taze ürün gönderme politkamıza istinaden en geç 3 gündür.

Teslimat adresinde bulunamazsam ne olacak?

Adreste bulunamadığınızda “teslim edilemedi” bırakılır. Bir sonraki iş günü siparişinizin bir kez daha adresinize getirilir. Kargo firmasını arayıp tekrar getirmeleri talep edebilir ya da oturduğunuz semte bakan kargo firmasına ait şubeden kendiniz teslim alabilrisiniz.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ürünleriniz paketleme şartlarına uygun olarak paketlenmektedir. Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtık, ezilme, ıslanma, vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca paketinizde bulunan ürünlerin, faturaya yansıyan ürünlerle aynı olduğundan emin olmanızı öneririz.

Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ürünüm kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

gumushaneden@gmail.com adresine durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir.

Yanlış ürün gönderiminde ne yapmalıyım?

Yanlış ürün gönderiminden kaynaklanan iadelerde; ürünü teslim aldığınız 5 gün içerisinde ürün görselini çekerek, “Yanlış Ürün Gönderimi” konu başlığıyla gumushaneden@gmail.com adresine iletmeniz yeterli olacaktır. Yanlış ürün gönderimi durumunda iade ettiğiniz ürünlerin tüm kargo masrafları firmamıza aittir. Bunun için gönderi esnasında anlaşmalı kargo şirketimize ürünü “karşı ödemeli” olarak teslim etmeniz yeterlidir. Siparişinizi vermiş olduğunuz asıl ürününüzün gönderimi en kısa sürede yapılacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. İade adresi ve iade işlemleriyle ilgili “Şartlar & Koşullar” sayfamızı ziyaret ediniz.

bizimle iletişime geçin